نحوه کار مشاوران املاک و مستغلات در این حوزه

20شهریور1402
0 نظر
نحوه کار مشاوران املاک

چگونگی رسیدن به این امر

می دانیم که نحوه کار مشاوران املاک از جمله افرادی که در موفقیت معاملات نقش بسیار مهمی دارند ، مشاورین املاک هستند ، که اگر این افراد قابل اعتماد و حرفه ای باشند ، خرید ملک از طرف مشتری با اعتماد و سهولت بیشتری پیش می رود. مشاوران نقش میانجی گر را در معاملات ملکی بین طرفین قرارداد ایفا می کنند. میدانیم که مشاوران جهت خرید و فروش مطلوبتر و با اعتماد بیشتر  فعالیت می کنند.  مشاورانی موفق ترند که از اعتبار کافی برخوردار باشند و مشتری را به آنچه که مد نظرشان است برسانند .

یک مشاور حرفه ای با به کار گیری روشهای صحیح مشاوره ، می تواند در نهایت کار ، در حوزه حرفه خود به موفقیت بسیار زیادی دست پیدا کرده و مشتریان بیشتری را که که به او اعتماد می کنند ، جذب نماید. مشاوران املاک باید از انجام برخی از اعمال در شغل مشاوره املاک ، اجتناب کنند تا شناخته شوند. این افراد با کار تیمی می توانند موفقیت خود را با ضریب بالاتری رقم بزنند و کمتر دچاراشتباه گردند.

به دست آوردن اطلاعات لازم

مشاورین املاک تمام اطلاعات لازم را چه بصورت فردی و چه بصورت گروهی در یک پکیج خرید و فروش ملک برای انجام یک معامله موفق در اختیار خریدار و فروشنده قرار می دهند.  نداشتن تجارب و مهارتهای کافی یک مشاور فعال در این شغل می تواند به شکست یا موفقیت او منجر شود. آماری تکان دهنده نشان می دهد که مشاوران املاکی که به تنهایی فعالیت می کنند تا فعالیت گروهی ، تا حد بسیار زیادی به موفقیت نمی رسند.

از طرف نماینده املاک و مستغلات حجم زیادی از پول در یک گردش مالی بزرگ بین خریدار و فروشنده جابجا می شود. نماینده املاک فردی است که ملک را معرفی می کند و دفتر مشاور املاک مکانی است که عملیات قراردادها و معاملات در آنجا انجام می شود. و هرکدام به شکل مستقل عمل می کنند ولی به شکل غیر مستقیم به هم وابسته اند .

بسیاری از معاملات به صورت محلی انجام می گیرد. یعنی افراد ملک را شناسایی و یک گزینه مناسب را برای خریدار پیدا می کنند. و پس از توافق ، به دفتر املاک مراجعه می کنند تا مراحل قانونی و رسمی انجام پذیرد. در این صورت هزینه کمی به مشاور تعلق می گیرد زیرا او ملک را معرفی نکرده است. و صد در صد هزینه متعلق به مشاور نیست.

 

یک مشاور املاک چگونه برای فروش ملک موفق می شود ؟

راه کار ها و ترفندهایی وجود دارد که مشاور را کمک می کند برای فروش ملک و موفقیت او در انعقاد یک قرارداد. یک مشاور باید ریسک پذیر و انعطاف پذیر باشد. و مهمتر از هر چیز دیگر ، زمانیکه مشاور روی استراتژیهای اصولی و باید و نبایدها  تمرکز دارد ، باید با تجربه و حرفه ای بودنش ، مهارتهایی را که آموخته ، نسبت به این باید و نباید ها عمل نماید.

هر مشاوری روشهای خاص خود را دارد ولی باید از گفتارها و رفتارهای نامناسبی که وجود دارد اجتناب کند.

در این مقاله نکاتی ارائه داده می شود تا مشاور یک معامله شیرین را تجربه کند:

 

1- یک مشاور املاک هیچگاه نباید فراموش کند که همه چیز در این شغل منوط به اصول اولیه معامله است. یک مشاور مبتدی فکر می کند هرچه بیشتر برای مشتری توضیح دهد ، موفق تر است ، در صورتیکه اینطور نیست . این حرفه صرفا” یک شغل نیست بلکه یک مهارت است. یک سبکی از زندگیست . یک روش اصولی است که زندگی کاری و شخصی مشاور را تحت شعاع قرار می دهد. یک مشاور حرفه ای و زبده شخصی است که افراد می خواهند ملک خود را به او بسپارند و با او همکاری داشته باشند.

مشاور مهارتهای ارتباطی و احترام گذاشتن به مشتری را باید جهت موفقیت خود ضروری بداند و باید به قوانین و اصول معاملات املاک تسلط کافی داشته باشد تا ماه ها و سالها از او حمایت شود . او باید بازخورد مشتریان خود را نسبت به معاملات جمع آوری کرده و بصورت ماهانه آنها را تجزیه و تحلیل نماید.

 

2- یک مشاور نباید مطالبی را برای مشتری توضیح دهد که در فهرست فعالیتهای شغلی او نیست. این نکته از مهمترین نکات و اصلی ترین فاکتوری است که در موفق بودن مشاور نقش بسزایی دارد. باید توضیحاتی برای مشتری ارائه شود که در فهرست شغلی اوست.

توضیحات او به مشتری باید در حوزه خدمات خود در محلی که فعالیت دارد باشد.

3- مشاور باید بداند که معاملات املاک و مستغلات  در گرو کار تیمی می باشد. معاملاتی که با موفقیت روبرو می شوند ، نتیجه یک کار تیمی می باشد. و دفتر مشاور املاک باید تمام همکاریها را در یک راستا بنگرد.

نکته مهمی که وجود دارد اینست که تمام معاملات به موفقیت ختم نمی شود ، زیرا برخی اتفاقات هستند که از کنترل دفتر املاک خارج است. و مشاور باید با حفظ خونسردی و کنترل و اعتماد به نفس ، دوباره فعالیتش را شروع کند.

یک معامله ای که از دست رفته نباید پایان کار مشاور تلقی شود ، بلکه مشاور باید اشتباهات خود را اصلاح وبرطرف کرده و خطاهای انجام شده را به یاد داشته باشد و باعملکرد قوی تر به طرف معاملات جدید جلو برود.

 

4- مشاور حرفه ای و زبده نباید وقت مشتری را هدر دهد. در خیلی از موارد دیده شده که بسیاری از مشاورین املاک طوری عمل می کنند که چیزی جز تلف کردن وقت و انرژی مشتریها نبوده است. وقتی برخی از دفاتر املاک راجع به یک ملک خیلی توضیح می دهند ، الزاما” برای خریدار نفعی ندارد. به جای توضیحات اضافی ، مشاور باید سعی کند تا به تعهدات خود عمل کند. زیرا این تنها فرصتی است که می تواند مشاور را به سوی موفقیت سوق دهد.

5- نترسیدن از برخوردها و ارتباطات

جای تعجب است که برخی از مشاوران و نمایندگان خرید و فروش از مشکلات تماس تلفنی می ترسند و از برقراری تماس تلفنی با مشتری خودداری کرده و تنها زمانی به توضیح راجع به یک ملک می پردازند که مشتری حضورا” به دفتر املاک مراجعه کند.

این تفکر بسیار بسیار اشتباه است زیرا مشاور باید برای یک معامله موفق از هر طریق ، ارتباط موثر و مفید را برقرار نماید. مهارتهای کلامی بسیار می توانند به مشاور کمک کند تا نظر مشتری را جلب نماید. چه خریدار و چه فروشنده. هراس از برخوردها در معاملات ، بسیار عامل منفی در موفقیت مشاور محسوب می گردد.

 

6- شرایط همیشه برای یک مشاور کامل نیست. در تمام معاملات ضرر و زیانهایی وجود دارد که دفاتر معاملات املاک هم از آن مستثنی نیستند. دفاتر املاک باید با برنامه ریزی حرفه ای ، تمام مراحل را مدیریت کنند. یک مذاکره قوی چیزیست که می تواند مشکلات بوجود آمده بین طرفین قرارداد را برطرف و غیر ممکنها را ممکن سازد.

پس هر چیزی کامل نیست ، چه بسا در برخی از معاملات ، تا نیمه های راه همه چیز خوب و موفقیت آمیز است ولی در نهایت به شکست منجر می شود .و در این زمان مشاور باید وضعیت را ارزیابی و کنترل معامله را بسوی آرام شدن بکشاند.

7- حسادت ، خشم و بداخلاقی در معاملات ، کارگشا نیست

بسیاری از این مشکلات متاسفانه در این حوزه شغلی وجود دارد . بسیاری از مشاورین یکدیگر را رقیب می دانند و از همکاری با هم سرباز می زنند ، در صورتی که اگر با یکدیگر تعامل داشته باشند ، موفق تر خواهند بود. گاهی اوقات دیده شده که یک مشاور با رفتارها و گفتارهای نامناسب با مشتری خود برخورد می کند ، به دلیل اینکه  این مشتری از طرف گروه دیگری وارد دفتر املاک مشاور شده است.

اینگونه رفتارهای نامطلوب مانند خشم و حسادت و بد اخلاقی می تواند سابقه کاری مفید مشاور را خراب کرده و معاملات را از دست او خارج و سابقه کاری او را تحت شعاع قرار دهد.

کلام آخر :

مشاور فردی است که سالها در حوزه خرید و فروش کارخانه ، سوله ، زمین ، کارگاه ، خانه یا آپارتمان فعالیت کرده و چیزی که موفقیت یا شکست او را رقم می زند ، تجربیات و پرداختن به اصول کارگروهی و رعایت احترام به همکاران است.

برای آگاهی از نحوه پیدایش سوله و شهرک های صنعتی مقاله سوله و نکات خرید و کاربردهای آن را بخوانید.

املاک فتح انتظار دارد تا تمام افرادی که در این شغل فعالیت دارند ، با آموختن مهارتهای ارتباطی و رعایت احترام به حقوق همکاران و مشتریان خود ، یک زمینه سالم و امن را برای انجام معاملات خود فراهم آورند.

رفتار یک مشاور ، نشان دهنده شخصیت اوست ، تا بعنوان یک مشاور حرفه ای و با تجربه شناخته  شود.

پیام بگذارید